fbpx
automatyczne zgłoszenie zielonego światła

Automatyczne zgłoszenie zielonego światła

Niektóre sygnalizacje świetlne w mieście, przede wszystkim nowo stawiane, wyposażane są w specjalne czujniki (detektory), które wykrywają jadącego rowerzystę. Ich zadaniem jest „powiadomienie” sterownika sygnalizacji o zbliżającym się rowerzyście do przejazdu rowerowego. Tego typu sygnalizacje oznakowane są za pomocą poniższej tabliczki:

Czy podjeżdżając do przejazdu rowerowego od razu zapali się zielone światło?

NIE. Należy zachować ostrożność i poczekać aż zapali się zielone światło na sygnalizatorze. Stworzenie takiej „zielonej fali” możliwe byłoby w przypadku dłuższej drogi dojazdu do przejazdu rowerowego z sygnalizacją ok. 30-40 m. Poza tym wcześniejsze wychwycenie rowerzysty przez detektor mogłoby wzbudzać fałszywe zgłoszenia, bo nigdy nie wiadomo w którym kierunku pojedzie rowerzysta.

Dzięki takim rozwiązaniom rowerzyści nie muszą wciskać przycisku dla pieszych i w niektórych sytuacjach zjeżdżać na chodnik by go wcisnąć, a tak naprawdę nie trzeba stosować przycisków i dodatkowych słupków pod sygnalizatory dla rowerzystów. Należy też zaznaczyć, że prawidłowe działanie czujników gwarantuje jeżdżenie prawą stroną drogi rowerowej, dlatego też stosowane są linie osiowe na ścieżkach.

Automatyczne zgłoszenie zielonego światła w Gorzowie Wielkopolskim działa na ul. Kobylogórskiej,  ul. Warszawskiej przy Placu Staromiejskim, ul. Czereśniowej przy skrzyżowaniu z ul. Walczaka oraz na przejeździe przez ul. Walczaka przy szpitalu psychiatrycznym.