fbpx
hulajnogi elektryczne deskorolki rolki

Hulajnogi elektryczne, rolki, deskorolki…

Od 20 maja 2021 r. wchodzą w życie nowe przepisy związane z poruszaniem się po drogach publicznych hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz  urządzeniami wspomagającymi ruch. Oczywiście dotyczy to także poruszania się po drogach rowerowych. W przepisach pojawią się nowe definicje. Dowiedzcie się: Co to jest urządzenie wspomagające ruch? Czym różnią się hulajnogi elektryczne od hulajnóg wyczynowych? Jakie inne pojazdy zostaną objęte nowymi przepisami.

Urządzenia wspomagające ruch, czyli...

Pierwszą definicją wprowadzoną w nowych przepisach jest urządzenie wspomagające ruch. Za urządzenie wspomagające ruch rozumie się urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej. Ponadto urządzenie to może być napędzane wyłącznie siłą mięśni.

Do tego typu urządzeń zalicza się przede wszystkim hulajnogi wyczynowe, deskorolki czy rolki.

deskorolki
Deskorolki
hulajnogi_wyczynowe
Hulajnogi wyczynowe

Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.

Hulajnogi elektryczne

Od 20 maja w przepisach o ruchu drogowym znajdzie się także definicja hulajnogi elektrycznej. Każdy pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe będzie uznawany za hulajnogę elektryczną.

hulajnoga_elektryczna
Hulajnogi elektryczne

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Urządzenia transportu osobistego

W ustawie Prawo o ruchu drogowym, hulajnoga elektryczna została osobno zdefiniowana spośród wszystkich urządzeń elektrycznych umożliwiających poruszanie się po drogach. Urządzenia te zostały zdefiniowane jako urządzenia transportu osobistego.

Do tego typu urządzeń zalicza się przede wszystkim deskorolki elektryczne, segwaye itp.

segwaye
Segwaye

Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe


fot. Bartłomiej Nowosielski