fbpx

Bezpieczeństwo rowerzysty

Znajomość przepisów i znaków drogowych, prawidłowe wyposażenie roweru ale także odpowiednie zachowanie rowerzysty ma wpływ na jego bezpieczeństwo. Co mówią przepisy na temat wyposażenia rowerzysty i jego zachowania?

Kask rowerowy

Obecnie w Polsce nie ma obowiązku poruszania się na rowerze w kasku, jednakże wybierając się za granicę należy sprawdzić czy tamtejsze przepisy nie wymagają noszenia kasku w trakcie jazdy. Są kraje w których posiadanie kasku jest obowiązkowe dla wszystkich rowerzystów, a są państwa w których kask jest obowiązkowy dla osób do określonego wieku np. 16 lub 18 lat.
Chociaż poruszanie się na rowerze w kasku nie jest obowiązkowe, na pewno jego stosowanie podniesie bezpieczeństwo rowerzysty w trakcie jazdy, w szczególności na drogach publicznych.

Kamizelka odblaskowa

Podobnie jak w przypadku kasku rowerowego, w Polsce nie ma obowiązku stosowania kamizelki odblaskowej, bez względu czy to teren zabudowany czy niezabudowany. jednakże wybierając się za granicę należy sprawdzić czy tamtejsze przepisy nie wymagają noszenia kasku w trakcie jazdy. Natomiast za granicą są kraje w których kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa.
Stosowanie kamizelki odblaskowej poprawi widoczność rowerzysty w nocy i po zmierzchu. Można także stosować odzież z elementami odblaskowymi, które będzie miała podobne działanie do kamizelki odblaskowej.

Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy

Rower, tak samo jak samochód jest pojazdem, a kierującemu pojazdem zabrania się korzystania z telefonu. Dlatego też, rowerzysta, który trzyma w trakcie jazdy przy uchu telefon, popełnia wykroczenie. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 200 zł.
Należy też tutaj wspomnieć o korzystaniu ze słuchawek w trakcie jazdy rowerem. Choć jest to niebezpieczne, nie ma przepisu który zakazywałby używania słuchawek w trakcie poruszania się rowerem po drogach.

Poruszanie się rowerem po alkoholu

Poruszanie się rowerem pod wpływem alkoholu (powyżej 0,2 promila) jest zabronione, gdy jedziemy po drogach publicznych (dotyczy także dróg rowerowych), w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu ruchu. Zakaz ten nie obowiązuje np. na drogach leśnych.
Od 2013 roku rowerzysta, który porusza się rowerem pod wpływem alkoholu nie straci prawa jazdy ani też nie otrzyma punktów karnych. Może jednak zostać ukarany mandatem w wysokości od 300 zł do 500 zł.