fbpx

Zachowania kierowców przed przejazdem (cz. 1)

Do wypadku lub kolizji na przejeździe rowerowym dochodzi w co czwartym zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu i rowerzysty. Aby ustrzec się od wypadku ważne jest prawidłowe zachowanie kierowców przed samym przejazdem rowerowym. Jak powinni się zachować? Przeczytaj także Vademecum rowerzysty.

Zwolnij przed przejazdem rowerowym

Najważniejszą informacją dla kierowcy są dwa poniższe znaki:

D-6b
D-6a

Oznaczają one, że we wskazanym miejscu znajduje się przejazd rowerowy wyznaczony za pomocą oznakowania poziomego. W przypadku sugerowanego przejazdu rowerowego, czyli takiego gdzie rowerzysta ma ustąpić pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom, powyższych znaków się nie stosuje.

Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego powyższymi znakami obowiązany jest zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających.

Nie wyprzedzaj innego samochodu bezpośrednio przed przejazdem oraz na przejeździe

Wyprzedzanie innych pojazdów na przejeździe rowerowym może skutkować potrąceniem rowerzysty. Za wyprzedzanie na przejazdach rowerowych lub bezpośrednio przed przejazdami, kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 200 zł i 10 punktami karnymi. Taka sama kara obowiązuje w przypadku wyprzedzania na przejściu dla pieszych.

zachowanie kierowcy przejazd

Do wyprzedzania na przejazdach rowerowych dochodzi głównie na drogach jednokierunkowych dwupasmowych. W sytuacji, gdy kierowca wyprzedza inny pojazd wewnętrznym pasem ruchu, powinien utrzymywać prędkość pojazdu poruszającego się zewnętrznym pasem ruchu. Zarówno przed przejazdem rowerowym oraz bezpośrednio na nim.

Dlaczego jest to tak ważne? Kierowca wyprzedzany w polu widzenia ma obydwie strony przejazdu rowerowego. W momencie, gdy zauważy rowerzystę przed przejazdem może zwolnić lub wyhamować w celu przepuszczenia rowerzysty. Kierowca wyprzedzający nie będzie w stanie odpowiednio wcześnie zareagować by wyhamować przed przejazdem, na którym już może znajdować się rowerzysta. Ważna jest tutaj  widoczność. Kierowca wyprzedzający inny pojazd nie zauważy rowerzysty zbliżającego się do przejazdu. Może on być zasłonięty przez pojazd zbliżający się i zwalniający przed przejazdem. Dlatego też istotne jest obserwowanie zachowania kierowcy pojazdu wyprzedzanego w rejonie przejazdu rowerowego.

zachowanie kierowcy przejazd

ZOBACZ TAKŻE:

Buduj z nami rowerowy Gorzów

SPOŁECZNOŚĆ