fbpx
mediraj

Rowerzysta okiem fizjoterapeuty

Wiosna: z każdym dniem coraz cieplej. Słoneczna pogoda mobilizuje do aktywności fizycznej. Najczęściej wybieramy aktywny relaks na rowerze. Przygotowujemy rower. Odkurzamy go po kilku miesiącach przestoju w piwnicy. Sprawdzamy opony, hamulce – przegląd sprzętu przed sezonem to dla rowerzysty podstawa.

Dlaczego podobnie nie czynimy z naszym ciałem?

Podobnie jak rower stał nieużywany w piwnicy, tak i my – w większości przypadków – byliśmy nieco mniej aktywni. Co prawda, nie pokryliśmy się kurzem :), jednak elastyczność, wytrzymałość i sprawność naszych stawów, mięśni zmalała.

Każdy jest inny, każdy inaczej „przetrwał” zimę. Ktoś zdecydował się na narty, ćwiczył na rowerku stacjonarnym, jeszcze ktoś inny – oddany wycieczkom rowerowym – nie umie się odnaleźć w czymkolwiek innym. Przeczekał zimę, wypatrując wiosny. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie się do specjalisty od ruchu, czyli fizjoterapeuty czy trenera.

Statystycznie najbardziej narażone na urazy, kontuzje czy przeciążenia są nadgarstki, obręcze barkowe i kolana rowerzystów. Dobrze jest zadbać o amortyzację i wzmocnienie nadgarstków poprzez dobór odpowiednich rękawiczek z usztywnieniem. Pozycja jazdy na rowerze dla słabego kręgosłupa też nie jest przyjemna na dłuższych dystansach.

Ćwiczenia stabilizacji kolan, wzmocnienie pośladków, ud przed sezonem może skutecznie uchronić nas od bólu i przeciążeń stawów kolanowych. Ważną sprawą jest również dobór wysokości siodełka, aby kolana pracowały w pełnym zakresie.

Podsumowując, jeżeli jesteśmy u progu sezonu, pamiętajmy nie tylko o przeglądzie sprzętu, zadbajmy również o odpowiedni rozruch, dobrany trening. Jeżeli o tym zapomnieliśmy albo po prostu przesadziliśmy z obciążeniami i nadgarstek, bark, plecy czy kolana dają już o sobie znać – nie zwlekajmy, udajmy się do fizjoterapeuty. Specjalista zdiagnozuje przyczynę bólu, przyśpieszy regenerację organizmu, przypomni o rozciąganiu. Pozbądźmy się ograniczeń, aby móc w pełni korzystać z pięknej pogody za oknem!

Zapraszamy do kontaktu z fizjoterapeutami w MediRaju:
Angelika Winiarska
tel. 602 721 759

ZOBACZ TAKŻE:

Buduj z nami rowerowy Gorzów

SPOŁECZNOŚĆ