fbpx

Podsumowanie roku 2020

Upływający rok 2020 można zaliczyć do udanych dla Gorzowa pod względem rowerowym. Oddano kolejne kilometry dróg rowerowych, zwiększył się ruch rowerowy na ulicach miasta, ustawiono nowe stojaki rowerowe oraz osiągnęliśmy kolejny sukces podczas Rowerowej Stolicy Polski.

Nowe drogi rowerowe i stojaki rowerowe

Najważniejszą inwestycją w mijającym roku była przebudowa ul. Sikorskiego i skrzyżowania tej ulicy z ul. Chrobrego. Wzdłuż tych dróg pojawiły się pasy rowerowe, które są pierwszym krokiem w kierunku wprowadzenia nowych rozwiązań rowerowych w centrum miasta. Kolejną ważną inwestycją była budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Kostrzyńskiej o długości ponad 3 kilometrów od węzła S-3 do Osiedla Słonecznego. Pojawiła się także nowa infrastruktura rowerowa na Zawarciu na ul. Śląskiej, dzięki czemu ułatwiony został dojazd rowerem do stadionu żużlowego. Dodatkowo na koniec upływającego roku wprowadzono pasy rowerowe na części ul. Chrobrego oraz na ul. Wodnej.

Do końca 2020 roku w Gorzowie oddano łącznie 7 kilometrów nowych dróg rowerowych. W porównaniu do 2019 roku, jest to wynik słabszy zaledwie o 600 metrów. Oznacza to, że rozwój infrastruktury rowerowej nadal jest na bardzo wysokim poziomie.

Kolejne stojaki rowerowe ustawione

W mieście zwiększa się także liczba stojaków rowerowych. Łącznie w 2020 r. ustawiono blisko 100 nowych stojaków rowerowych. Najwięcej z nich ustawiono w centrum. Wpływa to przede wszystkim na komfort jeżdżenia rowerem i pozostawiania go bezpośrednio przy miejscach, które są celem podróży mieszkańców. Cztery nowe parkingi rowerowe wyposażono także w wiaty rowerowe. Wiaty te ustawione zostały na pętli tramwajowej przy ul. Kostrzyńskiej, przy Parku 111 i Urzędzie Miasta przy ul. Sikorskiego, a także przy Szkole Podstawowej nr 2 na ul. Zamenhofa.

Większy ruch rowerowy

Okres pandemii wpłynął pozytywnie na ruch rowerowy. Na gorzowskich ulicach pojawiło się więcej rowerzystów, co było widać podczas wrześniowej akcji – Rowerowa Stolica Polski. Aktywny udział w akcji wzięło 1320 rowerzystów, którzy łącznie w ciągu jednego miesiąca przejechali blisko 362 tys. kilometrów. W porównaniu do roku 2019, wynik ten był lepszy ponad trzykrotnie! Wynik ten przełożył się na 4. miejsce naszego miasta w rywalizacji ogólnopolskiej.

Chodźmy na rower!

W roku 2020 wspólnie z Urzędem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego wydaliśmy dwa poradniki. Pierwszy z nich dotyczył poruszania się po skrzyżowaniu ulic Sikorskiego – Chrobrego. Powstała też wersja interaktywna tego vademecum – można ją zobaczyć tutaj. Drugi poradnik zawiera informacje dotyczące obowiązujących przepisów oraz zasad bezpiecznego poruszania się rowerem. W poradniku tym przedstawiono także informacje dotyczące infrastruktury rowerowej. Poradnik ten można pobrać w wersji PDF.

W ubiegłym roku Miasto wystartowało z kampanią „PoznajMy Gorzów na nowo” w ramach której promowany jest rower. Akcja „ChodźMY na rower” ma zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z roweru.

Tak wyglądał mijający 2020 rok. Życzymy sobie i wam jeszcze większych inwestycji rowerowych w naszym mieście w nadchodzącym 2021 roku. Przede wszystkim liczymy na to, że spotkamy się po ponad rocznej przerwie na Gorzowskiej Masie Rowerowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Buduj z nami rowerowy Gorzów

SPOŁECZNOŚĆ