fbpx

Gorzowska polityka rowerowa

Jaka jest polityka rowerowa naszego miasta? Takie pytanie zadał naszym mieszkańcom mgr Michał Kwiatkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Michał Kwiatkowski jest doktorantem w Katedrze Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół rozwoju infrastruktury rowerowej miast w Polsce i polityki rowerowej. W ubiegłym roku odwiedził Gorzów, w celu zapoznania się z nowatorskimi rozwiązaniami rowerowymi stosowanymi w naszym mieście – testując je osobiście na rowerze. Jak ocenił Gorzów pod względem rowerowym?

– Gorzów Wielkopolski jest jednym z miast w Polsce, które w ostatnich latach podjęło się realizacji licznych, bardzo istotnych działań w kierunku rozwoju ruchu rowerowego. Prowadząc badania w Gorzowie, zaobserwowałem, że duży nacisk położono na wysoką jakość budowanej infrastruktury. Obserwując najnowsze rozwiązania, które powstały w mieście, można zauważyć że zostały one zrealizowane zgodnie z najlepszymi standardami budowy infrastruktury rowerowej. Gorzów zdaje się być także pionierem we wdrażaniu nowych rozwiązań drogowych dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa rowerzystów. Bardzo wyraźnie widać, że osoby odpowiedzialne za ruch rowerowy w mieście doskonale znają jego problemy oraz potrzeby. Z punktu widzenia rowerzysty najważniejsza jest możliwość korzystania ze spójnej, bezpiecznej i wygodnej sieci rowerowej. Mając możliwość przejazdu rowerem przez Gorzów, miałem poczucie, że tutejsza infrastruktura rowerowa jest bardzo czytelna i zapewnia mi zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Sposób planowania i realizacji infrastruktury rowerowej w Gorzowie Wielkopolskim pokazuje, że rowerzyści traktowani są jako pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego, co sprawia, że przestrzeń miejska wydaje się być bardziej przyjazna i otwarta dla niezmotoryzowanych uczestników ruchu – zarówno pieszych, jak i rowerzystów. – powiedział nam Michał Kwiatkowski.

Mieliśmy już w naszym mieście gości z Częstochowy, Ostrowca Świętokrzyskiego i z Poznania, którzy także podjęli się próby testowania gorzowskiej infrastruktury rowerowej. Cieszy nas fakt, że nasze rozwiązania rowerowe są pozytywnie odbierane przez innych aktywistów rowerowych, a co najważniejsze są doceniane i stosowane w ich miastach.

Jak oceniasz politykę rowerową naszego miasta?

Michał Kwiatkowski przygotował specjalnie dla naszego miasta ankietę skierowaną do gorzowskich rowerzystów. Uzyskane wyniki ankiety zostaną wykorzystane w celach naukowo-badawczych. Zapraszamy do udziału w badaniu:

ZOBACZ TAKŻE:

Buduj z nami rowerowy Gorzów

SPOŁECZNOŚĆ