fbpx

Rowerem w maseczce?

Od 10 października ponownie wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Czy ten nakaz obowiązuje rowerzystów?

W nowym rozporządzeniu z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii znajdziemy następujące zapisy dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa:

  • nakaz zasłaniania ust i nosa dotyczy przestrzeni publicznych, w tym na drogach i placach,
  • obowiązku zasłaniania ust i nosa nie stosuje się do osób uprawiających sport, czyli m.in. aktywności fizyczne, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej,
  • obowiązku zasłaniania ust i nosa nie stosuje się m.in. w lasach, parkach, zieleńcach i na plażach.

Z tego zapisu wynika, że w przypadku gdy rower wykorzystujemy jako środek transportu do pracy, szkoły czy sklepu POWINNIŚMY zasłonić nos i usta. Natomiast, gdy podróżujemy rekreacyjnie lub w formie treningu – nie jest już to wymagane, jeżeli poruszamy się poza miastem. W przestrzeni miejskiej obowiązuje zasłanianie ust i nosa podczas sportowo-rekreacyjnej formy poruszania się rowerem.

Miejmy jednak na uwadze to, że rozpoczął się chłodny okres więc większość rowerzystów w tym czasie korzysta z kominów, kominiarek i chust zasłaniających usta i nos.

ZOBACZ TAKŻE:

Buduj z nami rowerowy Gorzów

SPOŁECZNOŚĆ