fbpx

Uważaj na tramwaje!

Już jutro (1 sierpnia) na gorzowskie tory wyjadą tramwaje na wszystkich liniach.

Poruszając się rowerem po mieście torowisko tramwajowe przecinamy zarówno na drogach rowerowych jak i w ruchu ogólnym. Pierwszą główną zasadą jest to, że TRAMWAJ MA PIERWSZEŃSTWO NAD ROWEREM. Wynika to przede wszystkim z faktu długości drogi hamowania tramwajów i masy tramwajów. O tym, że rowerzysta ma uważać na tramwaj, jadąc drogą rowerową będą informowały znaki poziome informujące także o kierunkach ruchu tramwajów:

lub pionowe:

Znak_A-7.svg
B-20

Część dróg rowerowych przecinających torowisko wyposażonych jest w sygnalizację świetlną, dotyczy to przede wszystkim przejazdów przez ul. Jagiełły i ul. Walczaka (Rondo Ofiar Katynia, skrzyżowanie z ul. Dowgielewiczowej). Na poniższych grafikach za pomocą znaku „Uwaga! Tramwaj!” zaznaczono miejsca, gdzie droga rowerowa przecina torowisko i gdzie należy zachować szczególną ostrożność. W miejscach oznaczonych sygnalizatorem, należy zwracać uwagę na nadawane sygnały świetlne. Czerwone światło zapali się w momencie nadjeżdżania tramwaju.

Kostrzyńska
Sikorskiego / Warszawska
Walczaka
Walczaka
Chrobrego / Mieszka I

Ważną rzeczą jest też poruszanie się po deptakach. Choć są one wspólne na całej powierzchni zarówno dla pieszych, rowerzystów jak i tramwajów, nie oznacza to, że rowerzysta powinien się przemieszczać wzdłuż samego torowiska. Po pierwsze jest narażony na kolizję z tramwajem, po drugie może torować ruch tramwajów, a po trzecie poruszając się wzdłuż torowiska można najechać na śliskie szyny lub w nie wjechać powodując wypadek.

Pamiętaj! Zbliżając się do torowiska zwolnij, spójrz na oznakowanie poziome, pionowe lub sygnalizację, spójrz w prawo i w lewo czy nie nadjeżdża tramwaj i przejedź bezpiecznie!

 

fot. Bartłomiej Nowosielski

ZOBACZ TAKŻE:

Buduj z nami rowerowy Gorzów

SPOŁECZNOŚĆ